I. Naranjo v. K. Brittain, Superintendent
CourtCommonwealth Court of Pennsylvania
Date FiledNovember 13, 2026
Docket1213 C.D. 2025
JudgeMcCullough
StatusUnpublished
📰 News Coverage: Read the LAWS.com news report on this case
Full Opinion
IN THE COMMONWEALTH COURT OF PENNSYLVANIA
Isaac Naranjo, :
Appellant :
v. : No. 1213 C.D. 2025
:
K. Brittain, Superintendent : Submitted: October 13, 2026
BEFORE: HONORABLE PATRICIA A. McCULLOUGH, Judge
HONORABLE MICHAEL H. WOJCIK, Judge
HONORABLE MATTHEW S. WOLF, Judge
OPINION NOT REPORTED
MEMORANDUM OPINION
BY JUDGE McCULLOUGH FILED: November 13, 2026
Isaac Naranjo (Appellant), an inmate at the State Correctional Institution
at Frackville (SCI-Frackville), appeals pro se from the August 27, 2025 order entered
by the Court of Common Pleas of Schuylkill County (trial court) denying Appellant’s
motion for reconsideration of its July 30, 2025 denial of his petition to proceed in forma
pauperis and dismissal of his petition for writ of habeas corpus as frivolous pursuant
to Rule 240(j)(1) of the Pennsylvania Rules of Civil Procedure, Pa.R.Civ.P. 240(j)(1).1
Because Appellant’s notice of appeal was not timely filed, we are constrained to quash
the appeal.
1
Pa.R.Civ.P. 240(j)(1) provides: “If, simultaneous with the commencement of an action or
proceeding or the taking of an appeal, a party has filed a petition for leave to proceed in forma
pauperis, the court prior to acting upon the petition may dismiss the action, proceeding or appeal if
the allegation of poverty is untrue or if it is satisfied that the action, proceeding or appeal is frivolous.”
A frivolous action or proceeding has been defined as one that “lacks an arguable basis either in law
or in fact.” Neitzke v. Williams, 490 U.S. 319, 325 (1989).
On July 14, 2025, Appellant filed a petition for writ of habeas corpus
against Kathy Brittain (Brittain), the former Superintendent of SCI-Frackville, and a
petition to proceed in forma pauperis in the trial court’s civil division.2 In his petition
for writ of habeas corpus, Appellant asserted that he completed his maximum sentence
in 2021 for attempted murder and aggravated assault, yet he is still being illegally
detained. (Original Record (O.R.), Item No. 2.)
On July 30, 2025, the trial court dismissed the petition for habeas corpus
and denied Appellant’s petition to proceed in forma pauperis.
On August 25, 2025, Appellant filed a motion for reconsideration. (O.R.,
Item No. 5.) He argued that the trial court should have transferred his petition for writ
of habeas corpus to the criminal division of the Philadelphia County Court of Common
Pleas pursuant to Pa.R.Civ.P. 213(f) (addressing transfer of erroneously filed matters)
and Section 5103 of the Judicial Code, 42 Pa.C.S. § 5103 (stating that if a matter “is
. . . brought in a court . . . of this Commonwealth which does not have jurisdiction of
the . . . matter, the court . . . shall not . . . dismiss the matter, but shall transfer the
record thereof to the proper tribunal”).
On August 27, 2025, the trial court denied Appellant’s motion for
reconsideration. On September 12, 2025, Appellant filed his Notice of Appeal from the
trial court’s August 27, 2025 order denying his motion for reconsideration.
On appeal, Appellant argues that the trial court erroneously dismissed his
petition for writ of habeas corpus instead of transferring it to the criminal division of
the Philadelphia Court of Common Pleas as required by Pa.R.Civ.P. 213(f) and Section
5103 of the Judicial Code.
2
Brittain filed a Notice of Non-Participation indicating that she would not be participating in
this appeal because the matter was dismissed by the trial court prior to service.
2
As a threshold matter, we must address the timeliness of Appellant’s
appeal because it goes to the Court’s jurisdiction. Brown v. Greene County Office of
District Attorney, 255 A.3d 673, 675 (Pa. Cmwlth. 2021). Pennsylvania Rule of
Appellate Procedure 903(a) provides that in an appeal from a common pleas decision,
“the notice of appeal . . . shall be filed within 30 days after the entry of the order from
which the appeal is taken.” Pa.R.A.P. 903(a).
However, filing a motion for reconsideration does not stay the 30–day
appeal period. Oak Tree Condominium Association v. Greene, 133 A.3d 113, 116 (Pa.
Cmwlth. 2016) (explaining that a request for reconsideration of an order does not toll
the appeal period unless reconsideration is expressly granted). A court of common
pleas has the authority to modify or reconsider an order for 30 days after its entry. Rule
1701(b) of the Pennsylvania Rules of Appellate Procedure, Pa.R.A.P. 1701(b). Thus, a
court of common pleas must expressly grant a timely filed motion for reconsideration
in order for the appeal period to be stayed. Oak Tree, 133 A.3d at 116. Here, the trial
court did not expressly grant Appellant’s motion for reconsideration, and instead,
denied reconsideration. Thus, the 30–day appeal period within which Appellant had to
file his notice of appeal of the July 30, 2025 order dismissing his petition for writ of
habeas corpus was not tolled.
Because the order dismissing his petition for writ of habeas corpus was
issued on July 30, 2025, the appeal deadline was 30 days after that date, or August 29,
2025. While Appellant did file his motion for reconsideration within 30 days of the
July 30, 2025 order, the trial court denied it, thus not tolling the appeal deadline.
Therefore, because Appellant’s Notice of Appeal was not filed until September 12,
2025, well after the deadline had passed, this Court cannot exercise jurisdiction over
Appellant’s appeal and is constrained to quash it.
3
Moreover, to the extent Appellant seeks to appeal from an order denying
a motion for reconsideration, it is well established that an appeal cannot be taken from
a trial court’s decision to deny reconsideration, but must be taken from the final order
resolving all claims. See In re Estate of Merrick, 247 A.2d 786, 787 (Pa. 1968) (“The
refusal of a court to reconsider, rehear or permit reargument of a final decree is not
reviewable on appeal.”); Oak Tree, 133 A.3d at 118 (same). Accordingly, although the
appeal here was timely as to the August 27, 2025 reconsideration order, that order itself
is not appealable.
In light of the above, the appeal must be quashed.
________________________________
PATRICIA A. McCULLOUGH, Judge
4
IN THE COMMONWEALTH COURT OF PENNSYLVANIA
Isaac Naranjo, :
Appellant :
v. : No. 1213 C.D. 2025
:
K. Brittain, Superintendent :
ORDER
AND NOW, this 13th day of November, 2026, the appeal in the above-
captioned matter is QUASHED.
________________________________
PATRICIA A. McCULLOUGH, Judge