William Woods v. City of Detroit, Mich.
CourtCourt of Appeals for the Sixth Circuit
Date FiledNovember 13, 2026
Docket26-1045
JudgeEric L. Clay; John B. Nalbandian; Rachel S. Bloomekatz
StatusUnpublished
📰 News Coverage: Read the LAWS.com news report on this case
Full Opinion
NOT RECOMMENDED FOR PUBLICATION
File Name: 26a0452n.06
No. 26-1045
UNITED STATES COURT OF APPEALS
FOR THE SIXTH CIRCUIT FILED
Nov 13, 2026
KELLY L. STEPHENS, Clerk
)
WILLIAM WOODS,
)
Plaintiff-Appellant, ) ON APPEAL FROM THE
) UNITED STATES DISTRICT
v. ) COURT FOR THE EASTERN
) DISTRICT OF MICHIGAN
CITY OF DETROIT, MICHIGAN, )
Defendant-Appellee. )
OPINION
)
)
Before: CLAY, NALBANDIAN, and BLOOMEKATZ, Circuit Judges.
CLAY, Circuit Judge. Plaintiff William Woods appeals the district court’s dismissal of
his action against the City of Detroit. Woods brought Americans with Disabilities Act (“ADA”)
claims under 42 U.S.C. §§ 12112 and 12203, alleging that the Detroit Police Department
involuntarily retired him due to his disability. Because the district court correctly held that Woods’
initial Equal Employment Opportunity Commission (“EEOC”) complaint was untimely and that
his claims therefore were time-barred, we AFFIRM the district court’s judgment.
I. BACKGROUND
A. Factual Background
Woods began working for the City of Detroit as a police officer in 1998. In 2000, he
suffered on-duty brain, neck, and lower-back injuries. Due to an on-duty lower-back reinjury in
2016, Woods transitioned to restricted-duty work in Communications Operations, reviewing and
processing paperwork in the police department’s administrative office.
No. 26-1045, Woods v. City of Detroit
In a December 18, 2017 letter, the Police and Fire Retirement System of the City of Detroit
(“PFRS”) informed Woods that the police department had filed an application to retire him on
non-duty disability. Given his on-duty injuries, Woods applied for a duty disability retirement in
January 2018. Woods attended an April 5, 2018 hearing at which the Police and Fire Board of
Trustees (the “PFBT” or the “Pension Board”) approved his duty disability retirement application.
The PFRS notified Woods in an April 20, 2018 letter of the PFBT’s April 5, 2018 decision, with
the caveat that Woods had yet to complete certain forms. Woods then retired on April 30, 2018.
B. Procedural History
Woods filed a Charge of Discrimination against the City of Detroit Police Department with
the EEOC on February 21, 2019, claiming that on April 30, 2018, he “was suddenly denied [his]
reasonable accommodation”—restricted-duty Communications work—“and involuntarily retired
due to [his] disability, in violation of Title I of the Americans with Disabilities Act of 1990, as
amended.” Charge of Discrimination, R. 26-7, PageID #212. In January 2023, the EEOC issued
a Determination stating that “there is reasonable cause to believe” that Woods was “denied a
reasonable accommodation and subjected to involuntary retirement, in violation of Title I of the
Americans with Disabilities Act of 1990, as amended.” EEOC Determination, R. 27-11, PageID
#444; Summ. J. Order, R. 33, PageID #625.
Woods filed a complaint in March 2023 in the United States District Court for the Eastern
District of Michigan, alleging ADA claims of discrimination, in violation of 42 U.S.C. § 12112,
and retaliation, in violation of 42 U.S.C. § 12203. The City moved for summary judgment, arguing
that (i) Woods’ claims were time-barred because he did not file his EEOC Charge of
Discrimination within 300 days of the relevant alleged adverse action as required by 42 U.S.C.
§ 2000e-5(e), and (ii) Woods had failed to state a claim.
-2-
No. 26-1045, Woods v. City of Detroit
The district court granted the City’s motion for summary judgment, holding that the
limitations period for Woods’ claims began on April 5, 2018—the date the PFBT approved
Woods’ duty disability retirement—and ended January 30, 2019, making Woods’ February 21,
2019 Charge of Discrimination untimely. The district court accordingly dismissed Woods’ claims
as time-barred. The district court additionally held that, because Woods’ Charge of Discrimination
did not allege and the EEOC Determination did not discuss retaliation, Woods failed to exhaust
his administrative remedies regarding his retaliation claim, an additional basis for dismissing it.
Because the district court dismissed Woods’ claims as time-barred, it did not address whether there
was a genuine dispute of material fact as to their merits.
Woods filed a motion for reconsideration under Federal Rules of Civil Procedure 59(e) and
60(b), arguing that (i) because there was no evidence provided by either party as to the date of
Woods’ receipt of the April 20, 2018 letter notifying him of the PFBT’s April 5, 2018 decision,
the district court should not have given the City the presumption of untimeliness on summary
judgment, and (ii) the district court should have equitably tolled the limitations period. The district
court denied Woods’ motion for reconsideration. The court first rejected Woods’ argument that
he was not aware on April 5, 2018 of the PFBT’s approval that day of his duty disability retirement,
finding that Woods testified that he had attended the hearing at which the PFBT granted that
approval. The district court also rejected Woods’ arguments for equitable tolling, stating that it
did not find reasonable “Woods’ possible ignorance of the time for filing his claim.” Order
Denying Mot. for Reconsideration, R. 36, PageID #653–56. This timely appeal followed the
district court’s denial of Woods’ motion for reconsideration.
-3-
No. 26-1045, Woods v. City of Detroit
II. DISCUSSION
On appeal, Woods argues that we should reverse the district court’s grant of summary
judgment because he timely filed his EEOC Charge of Discrimination or, alternatively, because
the district court should have equitably tolled the limitations period. Woods also appears to argue
that the City waived its timeliness arguments by raising them on summary judgment instead of a
motion to dismiss. We address each argument in turn, reviewing the district court’s judgment de
novo. See Smith v. Wal-Mart Stores, Inc., 167 F.3d 286, 289 (6th Cir. 1999).
A. Limitations Period
Under 42 U.S.C. § 2000e-5(e)(1), an employee generally must file an EEOC charge “within
one hundred and eighty days after the alleged unlawful employment practice occurred.” But in
so-called deferral jurisdictions, which have “a State or local agency with authority to grant or seek
relief from” unlawful employment practices, a 300-day limitations period applies if the employee
has “instituted proceedings with [the relevant] State or local agency.” 42 U.S.C. § 2000e-5(e)(1);
see also Logan v. MGM Grand Detroit Casino, 939 F.3d 824, 827 (6th Cir. 2019). This case arises
in the deferral jurisdiction of Michigan, in which the Michigan Department of Civil Rights
(“MDCR”) investigates unlawful employment practices. See Logan, 939 F.3d at 827.
Accordingly, because Woods instituted proceedings with the MDCR, he needed to “file a charge
within . . . 300 days of the date of the” alleged unlawful employment practice “or lose the ability
to recover for it.” Nat’l R.R. Passenger Corp. v. Morgan, 536 U.S. 101, 110 (2002).
“[T]he limitations period does not begin to run on a claim for employment discrimination
until an employer makes and communicates a final decision to the employee.” EEOC v. UPS, 249
F.3d 557, 561 (6th Cir. 2001) (citing Del. State Coll. v. Ricks, 449 U.S. 250, 258 (1980)). “Once
the employee is aware or reasonably should be aware of the employer’s decision, the limitations
-4-
No. 26-1045, Woods v. City of Detroit
period commences.” Id. at 562. “Discrete acts” that begin the limitations period are “easy to
identify” and include “termination, failure to promote, denial of transfer, or refusal to hire.”
Morgan, 536 U.S. at 114. Here, the PFBT made its final employment decision—its approval of
Woods’ duty disability retirement—at its hearing on April 5, 2018. The PFBT communicated this
decision to Woods that day, as shown by Woods’ testimony that he attended the hearing:
Q Did anyone tell you that the Detroit Police Department’s non-duty retirement
was approved and then changed?
A I’m sure they did, but I don’t remember who it was because it was in front of the
Pension Board to be approved, but that was based on the Pension Board doctor
making his final decision on my status, duty or non-duty, and he changed it. He
came into the Pension Board and he told them I should not be non-duty disabled. I
should be disabled and then they voted to change it right there.
Q Were you present at a hearing?
A I was.
Q When was that?
A I don’t remember.
Q Was it April 5, 2018?
A I have no idea. Do you have the record of they accepted the request?
Q I gave you the document. Let’s see. I showed you—I’m not sure what exhibit
it is, the April 20th letter from the Pension Board? . . .
A Okay. Yeah. Right. This was after Dr. O’Neal told them it should be
changed. . . .
Q Okay. And so you were told there was going to be a hearing regarding your
retirement?
A Yes.
Q And—
A Oh, I’m sorry. I remember. It was Dr. O’Neal who told me there would be a
hearing.
Q Okay.
A And he told me when it would be and he told me I should be able to possibly
could be there and then I talked to Mark Diaz and he told me in so many words he
told me that he’ll let me do it even though it’s not a thing.
Q He’ll let you what?
-5-
No. 26-1045, Woods v. City of Detroit
A He’ll let me attend the meeting.
Q Did you speak?
A No.
Woods Dep. Trans., R. 26-2, PageID #186. The PFBT therefore made and communicated to
Woods its decision on his retirement application on April 5, 2018, commencing the 300-day
limitations period on his claims that ended January 30, 2019.
Resisting this conclusion, Woods contends that the limitations period commenced on his
last day of work, April 30, 2018, as he continued working after the PFBT’s April 5 decision and
could have believed the retirement process to be “ongoing until his actual separation from
employment.” Appellant’s Reply Br., ECF. No. 15, 4; see also Appellant’s Br., ECF No. 12, 18.
But that is precisely the position rejected in Ricks, in which the Supreme Court overturned the
Third Circuit’s holding that an employee “should not be expected to resort to litigation until
termination actually has occurred” because “the initial decision to terminate an employee
sometimes might be reversed.” 449 U.S. at 255–56. Rather, the Court held, “[m]ere continuity of
employment, without more, is insufficient to prolong the life of a cause of action for employment
discrimination.” Id. at 257.
Woods argues, however, that his case is distinct from Ricks and is “much closer to UPS,
where this Court recognized that a claim does not accrue before an ongoing process culminates in
a final loss of employment.” Appellant’s Reply Br., ECF. No. 15, 2 (citing UPS, 249 F.3d at 562).
This analogy fails. The UPS employee was a Texas UPS driver who requested a location transfer
after developing a serious reaction to a local allergen. 249 F.3d at 559. The company refused the
transfer but, the employee alleged, suggested that he resign his Texas position and reapply for an
Ohio UPS role. Id. The employee then quit his job and applied for a Cincinnati UPS position, but
the company did not rehire him. Id. In the ensuing action, we held that the limitations period for
-6-
No. 26-1045, Woods v. City of Detroit
the employee’s claims began when he learned he would not be rehired, as the “ongoing process”
between the employee and UPS “ended when [he] found himself without a job.” Id. at 562.
Here, Woods uses this holding to argue that the limitations period for his claims also
commenced “when [he] found himself without a job,” that is, on April 30, 2018. Id. But the UPS
employee’s claims accrued “when [he] found himself without a job,” not because employment
discrimination claims accrue upon termination after an ongoing process, but because “it was not
until after [he] was denied rehire in Ohio that he was aware of any adverse employment action of
which he could complain.” Id. Here, Woods was made “aware of an[] adverse employment action
of which he could complain,” id., on April 5, 2018, when he attended the PFBT hearing at which
his retirement was approved, see Woods Dep. Trans., R. 26-2, PageID #186. Accordingly, the
300-day limitations period on Woods’ claims began April 5, 2018, and ended January 30, 2019,
making his February 21, 2019 Charge of Discrimination untimely.
B. Equitable Tolling
Woods alternatively argues that his claims should be subject to equitable tolling. “[F]iling
a timely charge of discrimination with the EEOC is not a jurisdictional prerequisite to suit in
federal court, but a requirement that, like a statute of limitations, is subject to . . . equitable tolling.”
Zipes v. Trans World Airlines, Inc., 455 U.S. 385, 393 (1982). This Court “has repeatedly
cautioned that equitable tolling relief should be granted only sparingly.” Amini v. Oberlin Coll.,
259 F.3d 493, 500 (6th Cir. 2001). “In determining whether the equitable tolling of the EEOC
filing period is appropriate in a given case, we have consistently taken into consideration the
following five factors: 1) lack of notice of the filing requirement; 2) lack of constructive
knowledge of the filing requirement; 3) diligence in pursuing one’s rights; 4) absence of prejudice
-7-
No. 26-1045, Woods v. City of Detroit
to the defendant; and 5) the plaintiff’s reasonableness in remaining ignorant of the particular legal
requirement for filing his claim.” Id.
These five factors, however, “are neither comprehensive nor material in all cases,” and “a
litigant’s failure to meet a legally-mandated deadline due to unavoidab[le] . . . circumstances
beyond that litigant’s control is often the most significant consideration in courts’ analyses, rather
than any particular factor of the five-part standard.” Zappone v. United States, 870 F.3d 551, 556
(6th Cir. 2017) (alterations in original) (internal quotation marks omitted) (quoting Graham-
Humphreys v. Memphis Brooks Museum of Art, Inc., 209 F.3d 552, 560–61 (6th Cir. 2000)).
Further, “[i]t is well-settled that ignorance of the law alone is not sufficient to warrant equitable
tolling,” Graham-Humphreys, 209 F.3d at 561 (alteration in original) (internal quotation marks
omitted) (quoting Rose v. Dole, 945 F.2d 1331, 1335 (6th Cir. 1991) (per curiam)), and a litigant’s
“failure to show diligence is essentially fatal to [a] request for equitable tolling,” Martin v. Ford
Motor Co., No. 21-6089, 2022 WL 17076782, at *2 (6th Cir. Aug. 23, 2022). Finally, a “litigant
carr[ies] the burden of establishing [his] entitlement to equitable tolling.” Zappone, 870 F.3d at
556 (alterations in original) (internal quotation marks omitted) (quoting Jackson v. United States,
751 F.3d 712, 718–19 (6th Cir. 2014)).
Woods does not make a sufficient showing for equitable tolling. At the outset, his “failure
to show diligence is essentially fatal to his request for equitable tolling.” Martin, 2022 WL
17076782, at *2. He offers no evidence of his diligence, merely stating that “there is no evidence
that [he] was not diligent in cooperating with the EEOC process once it began.” Appellant’s Br.,
ECF No. 12, 21. His case hardly fares better with respect to the first two Amini factors, as to which
he references his lack of “assistance in filling out the Charge of Discrimination” and this Court’s
holding in Dixon v. Ashcroft, 392 F.3d 212 (6th Cir. 2004). Appellant’s Br., ECF No. 12, 20. But
-8-
No. 26-1045, Woods v. City of Detroit
Woods’ claimed “ignorance of the law alone is not sufficient to warrant equitable tolling,”
Graham-Humphreys, 209 F.3d at 561 (internal quotation marks omitted) (quoting Rose, 945 F.2d
at 1335), and as the district court observed, equitable tolling was not at issue in Dixon.
With respect to the fifth factor, Woods discusses his brain injury, severe depression,
anxiety, and PTSD. But these difficulties do not establish a specific “unavoidab[le] . . .
circumstance[] beyond [Woods’] control” that made him unable to file timely. Zappone, 870 F.3d
at 556 (first and second alterations in original) (internal quotation marks omitted) (quoting
Graham-Humphreys, 209 F.3d at 561); see also Jones v. Rutherford Cnty. Bd. of Educ., No. 17–
5524, 2018 WL 2666682, at *2 (6th Cir. Feb. 14, 2018) (“Nothing in the record suggests that
equitable tolling is appropriate. . . . Although Jones claims that her injuries affected her ability to
file a timely charge with the EEOC, she does not present evidence sufficient to establish she was
unable to file a timely charge.”). Thus, the only factor potentially weighing in Woods’ favor is the
fourth, “absence of prejudice to the defendant.” Amini, 259 F.3d at 500. That is insufficient for
equitable tolling. See Baldwin Cnty. Welcome Ctr. v. Brown, 466 U.S. 147, 152 (1984).
C. Waiver
In the section of his brief concerning the fourth Amini factor, Woods suggests, without
citing any authority, that “this Court can consider [his] argument below that by failing to raise this
issue by way of motion to dismiss at the outset of the litigation, [the City] demonstrated a lack of
prejudice and had waived its ability to raise this issue on summary judgment following discovery.”
Appellant’s Br., ECF No. 12, 21. This appears to refer to the following portion of Woods’ response
to the City’s motion for summary judgment: “[I]f the Court finds that Mr. Woods should have
filed based on the December 18, 2017 date, rather than the date of his retirement on April 30, 2018,
equitable tolling should be applied. Finally, by failing to raise this issue by way of motion until
-9-
No. 26-1045, Woods v. City of Detroit
now, the City waived its argument.” Pl.’s Resp. to Summ. J. Mot., R. 27, PageID #236. To the
extent that Woods argues here that the City waived its timeliness arguments, that contention is
meritless: The City’s first affirmative defense was that Woods “failed to exhaust all administrative
remedies under the relevant statutes,” and its third affirmative defense states that “[s]ome if not all
of [Woods’] claims may be barred by the statute of limitations.” Answer, R. 8, PageID #37–38.
III. CONCLUSION
For the reasons above, Woods’ EEOC Charge of Discrimination was untimely, and
equitable tolling is not warranted. His claims against the City are therefore time-barred. We thus
do not reach Woods’ failure-to-exhaust and merits-based arguments. Accordingly, this Court
AFFIRMS the district court’s judgment.
- 10 -